Resultat 2018

Bothnialoppet 2018        
OFFICIELLA RESULTAT        
Antal deltagare:   42
Klass    Plac   Start    Namn Klubb Totalt Diff.
Motionklass Unisex 15km   Masstart fri stil
1 7580 WREDENBERG Sebastian Ekshärads SF 54:02 0
2 7440 BJÖRCK Hampus IFK Umeå 1:02:00 7:58
3 7550 BÄCKLUND Peter Stöcke TS Järnet 1:02:20 8:18
4 7700 BACKLUND Christoffer Tres Amigo 1:06:48 12:46
5 7540 KARLSSON Helena Umedalens IF 1:09:09 15:07
6 7410 HÄGGSTRÖM Esbjörn iu 1:10:09 16:07
7 7690 LINDMARK Matthias Tres Amigos 1:10:52 16:50
8 7350 ÖHLUND Jonas iu 1:10:53 16:51
9 7400 LIDMAN Barry iu 1:21:20 27:18
10 7720 NILSSON Per-Åke iu 1:22:58 28:56
11 7480 JOHANSSON Ove Skellefteå 1:23:26 29:24
12 7620 VIKSTRÖM Ulf iu 1:25:04 31:02
13 7650 NYSTRÖM Anders Strömnäs 1:26:12 32:10
14 7420 ISAKSSON Ola Axa SC 1:26:20 32:18
15 7730 LUNDSTRÖM Anders iu 1:26:21 32:19
16 7520 NILSSON Bo Älvsby IF skidor 1:30:31 36:29
17 7500 JOHANSSON Emma Piteå 1:31:41 37:39
18 7630 ERIKSSON Lorentz Svensby SK 1:31:41 37:39
19 7470 BERGMAN Jenny Pireva 1:34:17 40:15
20 7670 MARKLUND Sven-Erik iu 1:37:32 43:30
21 7660 ENGLUND SANDLUND Klas iu 1:38:54 44:52
22 7510 AHNLUND Hanna iu 1:39:15 45:13
23 7680 LUNDBERG Jonas iu 1:40:35 46:33
24 7340 WIKBERG Erika iu 1:42:05 48:03
25 7560 DUNGER Linda Sjöfruskolans IF 1:42:13 48:11
26 7710 DUNGER Nikolai iu 1:42:14 48:12
27 7430 ANDERSSON Stina Hortlax SK 1:44:19 50:17
28 7380 DIVERT Anneli Piteå 1:45:56 51:54
29 7370 ANTMAN Leena iu 1:45:57 51:55
30 7600 BJÖRK Ingvar iu 1:47:43 53:41
31 7490 JOHANSSON Donald Öjebyn 1:49:35 55:33
32 7590 LUNDELL NILSSON Lena iu 1:51:46 57:44
33 7330 OSCARSEN Lotta Piteå IF 1:53:41 59:39
34 7610 BERGSTRÖM Mari iu 1:54:03 1:00:01
35 7530 ANDERSSON Lena Älvsby IF skidor 1:56:32 1:02:30
36 7640 HANSSON Thomas Norrfjärden IF 2:00:36 1:06:34
37 7570 LUNDELL Kerstin Skellefteå 2:05:26 1:11:24
38 7320 STENDAHL Ulrika iu 2:28:55 1:34:53
39 7460 STENDAHL Gunilla IFK Umeå 2:28:56 1:34:54
               
               
EJ PLACERADE                                   3 åkare        
Motionklass Unisex 15km   Masstart fri stil      
7360 HEDLUND Christer Luleå Gjutaren      
7390 ANDERSSON Bertil iu      
7450 HANSSON Hans Piteå IF      
10-03-2018 / Piteå (SWE)          

 

Bothnialoppet 2018      
OFFICIELLA RESULTAT      
Antal deltagare:   12
Klass    Plac   Start    Namn Klubb Totalt Diff.
Dam Tävlingsklass 50km   Masstart fri stil
1 809 HEDELIN Marlene Stöcke TS Järnet 3:20:56 0
2 807 FORSBERG Hanna iu 3:28:06 7:10
3 801 BERGLUND Linda CCC1000 3:34:15 13:19
4 808 ÄLVSTRAND Marie iu 4:04:37 43:41
5 802 SJÖGREN Lillemor iu 4:17:20 56:24
6 805 NILSSON Annika Luleå triathlon 4:20:23 59:27
7 806 LARSSON Liv Svensbyn SK 4:24:14 1:03:18
8 810 OLOVSSON Nina Axa SC 4:25:47 1:04:51
9 804 ÄIJÄ-LENNDIN Monica Strömnäs GIF 4:50:21 1:29:25
           
EJ PLACERADE                                   3 åkare      
Dam Tävlingsklass 50km   Masstart fri stil      
800          
803          
GULLBERG Amanda NYSTEDT Natalie      
Mefos IK        
Bodens skidklubb        
EJ START          
BRUTIT          
811  LINTZÉN Anna      
BAIK          
Bothnialoppet 2018          
OFFICIELLA RESULTAT        
Antal deltagare:   45
Klass    Plac   Start    Namn Klubb Totalt Diff.
Herr Tävlingsklass 50km   Masstart fri stil
1 734 OSKARSSON Erik Sorsele SK 2:49:23 0
2 731 BLOM Henrik Rejlers IF 2:58:11 8:48
3 737 LINDEHAG Jakob Strömnäs GIF 3:00:50 11:27
4 741 LINTZÉN Johan BAIK 3:10:06 20:43
5 745 GUSTAVSSON Tommy Hemmingsmarks skidklubb 3:10:54 21:31
6 744 HOLMGREN David Boden 3:14:48 25:25
7 743 LUNDBERG Thomas Norrfjärden IF 3:16:57 27:34
8 721 BJÖRCK Stefan IFK Umeå 3:19:10 29:47
9 733 ANDERSSON Torbjörn Strömnäs GIF 3:19:55 30:32
10 730 KÖRNING Anders Stöcke TS Järnet 3:20:56 31:33
11 717 JERVFORS Per Pireva 3:20:56 31:33
12 739 SÖDERLUND Jörgen Luleå Gjutaren 3:31:48 42:25
13 732 RUNG Kay Svensbyn SK 3:32:47 43:24
14 726 BRÄNNSTRÖM Jon Fredrika IK 3:34:47 45:24
15 724 NORBERG LUNDMARK Oskar Team Svenska boxerklubb 3:35:10 45:47
16 708 ANDERSSON Jonatan Piteå 3:35:57 46:34
17 722 ZACKRISSON Arne Räddningstjänsten Jokkmo 3:37:26 48:03
18 720 JÖNSSON Magnus Sjöfruskolans IF 3:45:48 56:25
19 736 PETERSSON Melker OK Renen 3:46:36 57:13
20 723 FRANKLIN Henrik Piteå 3:49:30 1:00:07
21 728 STRANDBERG Simon STIMO 3:51:02 1:01:39
22 727 LUNDBERG Johan iu 3:53:07 1:03:44
23 709 WIKLUND Viktor iu 3:58:34 1:09:11
24 740 ALLARD Christer AXA Sport 3:59:54 1:10:31
25 714 ALTES Alberto Spanien 4:02:11 1:12:48
26 712 KÄRNLUND Mikael iu 4:03:39 1:14:16
27 715 LUNDBERG Daniel Piteå orienteringsklubb 4:04:04 1:14:41
28 718 ERIKSSON Ola Rosvik 4:04:10 1:14:47
29 746 JOHANSSON Niklas Strömnäs GIF 4:05:55 1:16:32
30 707 PARADOWSKI Przemyslaw Boden 4:13:54 1:24:31
31 725 BRÄNNSTRÖM Thomas Piteå 4:17:52 1:28:29
32 742 FORSLUND BO Gammelstads IF 4:18:22 1:28:59
33 735 MARKLUND Lars-Gunnar Hortlax SK 4:18:35 1:29:12
34 711 ÅSTRÖM Zakarias Norrfjärdens IF 4:20:36 1:31:13
35 702 BERGSTRÖM Per StiL 4:35:40 1:46:17
36 705 FOLKESSON Thomas LF Norrbotten 4:43:38 1:54:15
37 738 BELLANDER Robin Brandkåren Jmk 4:44:57 1:55:34
38 716 LENNDIN Per CCC1000 4:50:21 2:00:58
                 
                 
EJ PLACERADE                                   7 åkare        
Herr Tävlingsklass 50km   Masstart fri stil        
703 SCHENNINGS Lars Sv. Petroleum Exploration EJ START    
704 NYGREN Jan iu EJ START    
706 GUSTAVSSON Niklas iu EJ START    
710 BRANDELIUS B Mattias iu EJ START    
713 PERSSON Östen iu EJ START    
719 ABRAHAMSSON Oskar Abrahamssons Öl och fritid EJ START    
729 NILSSON Leif Hemmingsmarks skidklubb BRUTIT    
Bothnialoppet 50 km
375 kr
Bothnialoppet 20 km
325 kr
Bothnialoppet ungdom 18 år 20 km
175 kr

Translate this page